Bir Öğrenci Gözünden Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Bir Öğrenci Gözünden Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

 

Türkiye         de dört  mevsimin  üç   ayda  bir değişerek yaşandığı bir ülke olmasına karşın Niğde’de mevsimler şu şekildedir: İlkbahar, yaz, kış ve kara kış. Sıradan bir Niğde gününde güneş, yağmur, kelebekler, kar hepsini bir arada görmeniz mümkündür. Dışarı çıkacağınız zaman yanınızda şort, bere, güneş gözlüğü, bot, terlik, mont, güneş kremi, yağmurluk vs. bulundurmanız önemle tavsiye edilir. "Winter is coming" Niğde için söylenmiş bir sözdür.

Niğde’de en çok duyacağınız şey Mecburiyet Caddesi’dir. Asıl ismi Dr. Sami Yağız Caddesi olan caddenin ismi rivayetlere göre üniversitenin ilk açıldığı yıllarda Niğde’ye yerleşen üniversite öğrencilerinin şehir merkezinde eğlenip, alışveriş yapıp takılabilecekleri tek cadde olması sebebiyle "Mecburiyet Caddesi" olarak anılmaya başlanmıştır. Caddenin çok büyük olmaması sebebiyle gün içerisinde aynı kişiyi 45412 defa görmeniz çok olağan.

Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin tek kelime ile şa-ha-ne bir kapısı vardır. Mezuniyeti yaklaşmış öğrencilerden "Valla kapısına aldandım da yazdım" cümlesini duymanız mümkün ancak üniversite kampüsümüz de en az kapımız kadar muhteşemdir. Bu arada gelirken sandallarınızı getirmeyi unutmayın çünkü kampüsümüzde göl bile var (sandal şakaydı).

Muhteşem Niğde’mizde gezilecek birçok tarihi turistik mekan da mevcuttur. Bunlardan başlıcaları, Niğde Kalesi, Kemerhisar Su Kemerleri (Apollon burada yaşamış, artık gerisini siz düşünün), Roma Havuzu, Gümüşler Manastırı ve en en önemlisi üniversitemizin de ismini aldığı Şehit Ömer Halisdemir’in kabri.

Unutmadan, Kayseri, Adana, Nevşehir, Mersin gibi gezilecek illere de 2-3 saat mesafede olacaksınız.

Kısacası      bir   üniversiteden ve              üniversitenin bulunduğu şehirden beklediğiniz her şey burada sizleri bekliyor. Deniz hariç. O konuda çalışmalar sürüyor.